Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisinden Çankırı Ziyareti

Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Serkan GENÇ’in de eşlik ettiği Çankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yatırımcılara yönelik ziyarete, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Yatırımcı Hizmetleri Dairesi Başkanı Ferruh PARMAKSIZ, Birim Müdürleri Fatih ALTUNYUVA ve Zeynel KILINÇ, ilgili uzmanlar ile Çankırı Yakınkent OSB Müdürü Ahmet USTA, KUZKA Çankırı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mahmut Oral TAŞÇI ve Kastamonu Yatırım Destek Ofisi uzmanı Özgür Yücel YAKAR katıldı.

Üç Dev Fabrikadan Oluşan OSB

Yatırımcı ziyareti kapsamında Çankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Türk-Japon ortaklığıyla kurulan Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası, Petlas Ako Akü Fabrikası ve Alpin Çorap Fabrikası üst düzey yöneticileri ile yatırım süreçlerine ilişkin sorun ve çözüm önerileri konusunda görüşmeler gerçekleştirildi.

Yıllık 200 Milyon Dolar İhracat

İlk olarak üretime başladıktan sonra yaklaşık yıllık 200 milyon dolar ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası’nı ziyaret eden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi heyeti, CEO Masatsugu NISHINO ile fabrika müdürü Shinsuke HAYAMA’dan fabrika hakkında bilgiler aldı. Yatırım ve üretim sürecinde ortaya çıkan sorunların da konuşulduğu görüşmede, yaklaşık 1600 kişilik istihdam sağlayan fabrikanın ihracatta ulusal ve uluslararası pazarlara daha kolay ulaşmasını sağlayacak KUZKA tarafından yürütülen Çankırı Germece Tren İstasyonu ve tren yolunun OSB içine uzatılması konularını içeren analiz raporu üzerinden bilgiler paylaşıldı. Toplantıda CEO Masatsugu NISHINO ise çalışmalardan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Çankırı’daki bu yatırımın yıllık 200 milyon dolar ihracatla hem ülke ekonomisine hem de iki ülke ilişkilerine önemli katkı sağladığını belirtti. Heyetin buradaki ziyareti, lastik üretim aşamalarının görüldüğü fabrika gezisiyle sona erdi.


Fabrika Sıfır Atıkla Çalışıyor

Ziyaretin ikinci durağında ise yeni kurulmasına rağmen 65 ülkeye ihracat yapma başarısı yakalayan Petlas Ako Akü Fabrikası oldu. Heyet burada da Genel Müdür Dr. Hulki BÜYÜKKALENDER’den yatırım, üretim süreçleri ve ürün proseslerine ilişkin bilgiler aldı. Toplantı sonrasında birbirinden farklı onlarca araca yönelik akülerin üretildiği alanı heyete gezdiren Genel Müdür BÜYÜKKALENDER, üretim sırasında sıfır atık prensibiyle çalışan fabrikada üretim süreçlerini anlattı.


Uluslararası Markalara Üretim Yapıyor

Son olarak heyet yaklaşık 1000 kişilik istihdamı ile 2019 yılında 85 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Alpin Çorap Fabrikası’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Burada Genel Müdür Bertan AKAL’dan fabrika ile bilgiler alan heyet, daha sonra yurt dışında kurduğu güçlü bağlar sayesinde uluslararası markalara üretim yapan fabrikayı gezdi.


Günün sonunda ziyaretlerini Çankırı Valisi Hamdi Bilge AKTAŞ ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Çankırı Yatırım Destek Ofisi ile tamamlayan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi heyeti, Vali AKTAŞ’a Çankırı’daki ziyaretlerine ilişkin bilgi verdi. Ziyaret kapsamında KUZKA Çankırı Yatırım Destek Ofisi’nde de ağırlanan heyete, Ajansımız faaliyetleri ile Çankırı’ya yönelik çalışmaları hakkında Genel Sekreter Dr. Serkan GENÇ tarafından bilgiler verildi.


Kamuoyu bilgisine saygıyla duyurulur.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisinden Çankırı Ziyareti